HONAMLI YÖRÜKLERİ İÇİN NE DEDİLER

 

"Atalarımız, aslını saklayan haramzadedir demiş, Ali Tanyıldız, bu yorumlamaya pek uygun bir eserini gözler önüne sermiş...

Niçin Gedikli Köyü? Niçin Honamlı Yörükleri?

Etimolojik tahlilini pek güzel vermiş.

Bu güzelim çalışmasında sayın Tanyıldız, yaşadığı zamanı, yaşadığı mekânı, yaşadığı imkânı verirken çok çok başarılı olmuş.

Diyelim ki, 'bir gevimlik bozkulak sakızını yörük kızı nasıl elde eder? şehirli kadına nasıl ulaştırır ve nasıl satar? İşte bunları merak eden, çevresiyle ve kültürüyle tanış olmak isteyen herkes, bu eseri almalı ve okumalı... Benzeri pek çok soruya cevap bulmalı..."

Sümer ŞENOL
Isparta. Gazetesi
3 Mayıs 1990

"Ali Tanyıldız'ın kitabı bir köy monografisi olarak yazılmamıştır. Honamlı Yörükleri'ni her yönüyle anlatan ve özellikle yörük kültürünü ayrıntılı olarak ele alan bu eser, okumuş bir yörük çocuğunun obasına olan borcunu ödeme belgesidir.

Yaşadığını samimi bir yaklaşımla ve ayrıntılı olarak yazmış, bilmediği konuları bilgiçlik yapmadan araştırmış, bilenlerden sormuştur.

Ali Tanyıldız'ın kitabı şu anda bu konuda, konusu bakımından tek denilecek bir kitaptır. Ve bu özelliğini koruyacaktır..."

Mehmet TEKİN
Güneyde Kültür Dergisi
Aralık, 1991

 

"Ben İstanbulluyum. Honamlı Yörüklerini okurken bir yörük gibi yaylalarda gezdim. Deve katarları çektim. Yörüğün tatlıya duyduğu özlemi ben de duydum. Hatta kitabı okuduğum gecenin saat ikisinde açık tatlıcı var mı ki gidip yesem diye düşündüm.

Honamlı Yörükleri, uluslararası etkinliği olacak bir çalışma. Pek yakında kaynak kitap olur. Söyleyebilirim ki Ülkemizde bu konuda yazılmış bu düzeyde kitap yok.

Bu nedenle uluslararası folklor ve kültür kuruluşları, UNESCO gibi, bu kitabı en kısa zamanda ele almalı. İnancıma göre alacaktır da.

Bir de Ali Tanyıldız yazmalı. Ne olursa olsun yazmalı."

Vural KİPER
Emekli Subay

 

"Ben Ali Tanyıldız'ın yörüklerle ilgili bir çalışma yaptığını duyuyordum. Neye saklıyayım duydukça ne olacak bu çalışma epek, kepek, bir tek tüfekle bir kepenektir deyip geçiyordum.

Ama kitabı alıp okuduktan sonra bu sözümden utandım. Çok çok güzel bir çalışma. Dopdolu.

Böyle çalışmalara ihtiyaç var. Yalnız Türkiye için değil Dünya için de var.

Honamlı Yörükleri yakında kaynak kitap olur. Bana göre UNESCO'ya aday gösterilecek bir kitap.

Öte yandan Honamlı Yörükleri lirik bir veda mektubu.

Ali Tanyıldız'ın .başka çalışmalarının da başarılı olacağını artık kabul ediyorum."

İsmet BAŞ
Çekilmiş Edebiyat Öğretmeni

 

"Honamlı Yörükleri'nin üslûbu çok akıcı. İnsan okurken roman okur gibi, şiir okur gibi sanıyor kendini. Böyle çalışmalar insanı kalıcı yapar. Kutlarım." '

Osman KARAÇETİN
Doktor

 

"Yörükler için çanın önemi oldukça büyüktür.

Develerin süslenmesi, güzel gelinler tarafından omuzu tüfekli olarak çekilmesi, çanların bu sırada uyum içinde ötmesi insanı büyüler. Ben bunları çocukluğumda gördüm ve duydum. Ali Tanyıldız'ın bu kitabını okuyunca o günler olduğu gibi gözümün önüne geldi. Hele çan seslerini oldukça başarılı olarak yazmış, çizmiş ve sergilemiş doğrusu."

Mustafa AIi CAN
Öğretmen

 

"Ali Tanyıldız, bu kitabında öyle güzel öyle güzel oyun oynamış ki oynarken yer yer topuğunu incitmiş. incitse de oyun bozulmamış."

İsmail ŞAHİNER
Hakim

 

| Önsöz | Sunuş |
 


ispartaya.com