ORTA ASYA'dan
                    GEDİKLİ KÖYÜ'ne

                   HONAMLI YÖRÜKLERİ
 

Ali Tanyıldız

 

Kitap İstekleriniz İçinHonamlı Yörüklerinden olan Ali Tanyıldız, 1943 yılında Manavgat'a bağlı Ötgünlü'nün Çaltılıseki tepesinde bir kıl çadırda doğdu. 
Daha sonra "Yörük Halkı" Şarkikaraağaç'ın Gedikli Köyü'nü kurup yerleşince; köyde açılan okulun ilk öğrencilerinden olan yazar, o yıl babasını yitirdi. 
Ortaokulu Şarkikaraağaç'da, liseyi de Isparta'da bitirdi. Yazar ilk yazım yaşamına lise yıllarında şiirler yazarak başladı.
İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra Isparta'da avukatlığa başlayan Ali Tanyıldız'ın  bu HONAMLI YÖRÜKLERİ'nin ardından AY BATINCA GEL adını verdiği ilk şiir kitabı yayınlandı. 
1991 yılında Dünya Yunus Emre Sevgi Yılı nedeniyle Eskişehir'de toplanan ULUSLARARASI ŞAİRLER ŞÖLENİ'ne katılan şair, Yunus Emre ile ilgili bir şiiri nedeniyle mansiyonla ödüllendirildi. Bu şölenden sonra Moldova'da düzenlenen yazarlar toplantısına çağrılan Ali Tanyıldız, oradaki izlenimlerini folklorik, edebi ve tarihi içerikli olmak üzere GAGAUZLARLA adlı bir kitapta topladı. 
Yine Yaşanmış olaylardan yola çıkarak yazdığı PEPE adında bir romanıyla SUYA DÜŞEN KÜREK adlı ikinci şiir kitabı da yazın yaşamındadır. 
Ayrıca Ali Tanyıldız'ın yayına hazır öykü çalışmaları da vardır.
 

YENİ BASIMLARA ÖNSÖZ

 Honamlı yörüklerinin birinci basımı bitti.

Hem de hiç beklenmedik kesimden alıcı bularak. Biz kitabı daha çok yörüklerin alacağını umarken başka kesimlerden gelen istek daha fazla oldu.

Isparta'da bir ölçüde hatır için ilgileniveren bir kitapçıdan başka hiç bir dağıtım ve pazarlamacıyla anlaşmamızda olmadı.

Honamlı Yörükleri, bir dosttan ötekine ulaşarak tükeniyor.

Bu arada Kültür Bakanlığı'na da başvurduk. Bundan amacımız kitabın daha uzaklara ulaşmasını sağlamaktı. Nitekim Kültür Bakanlığı Yayın Seçme kurulu, kitabın Bakanlık adına alınmasına evet dedi.

Okumayı seven, folklor ve benzeri kültürlere candan ilgi duyan bazı okuyucularımız basın yoluyla olsun, diğer yollarla olsun çalışmamız konusunda içten duygularla beğenilerini dile getirmekten kendilerini alamadılar. Bunlardan bir kaçını ekledik.

Eleştirileri ille de çok ünlüler yapacak değil ya. Öyle değil mi?

Öte yandan Honamlı Yörükleri'ni, soranlar, arayanlar, ısmarlayanlar da eksik olmuyordu.

Bunun üzerine ikinci basıma geçmek gerekti.

Neresinden bakılırsa bakılsın, görkemli bir kültürün ne yazık ki yok olmaya yüz tuttuğu bir sırada toplumumuzun bu olaya böylesine sahip çıkması hızımızı artırmakla kalmadı aynı zamanda zevkimizi de çoğalttı. Heyecan duyduk.

Bu heyecan içinde sayın okuyucularımıza yürekten ve gönüller dolusu teşekkürler.

 Ali Tanyıldız
1990 Isparta

| Honamlı Yörükleri İçin 
Ne Dediler
|
 


ispartaya.com