Büyük Takip - Şaibeli Isparta Uçak Kazası paylaşan: dunyagerceklerim

 

 

 

Dünya çapında 6 fizikçiyi
Isparta'daki uçak kazasında kaybettik

Güncel - 30.11.2007

Dünya çapında 6 fizikçiyi Isparta'daki uçak kazasında kaybettik. Isparta'da dün düşen Atlasjet uçağında ikisi profesör 6 fizikçi de yaşamını yitirdi. Türkiye'nin deneysel yüksek enerji fiziği alanında en önemli isimlerinden ve uluslararası projelerde çalışan Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Engin Arık ile Doğuş Üniversitesi Fizik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şenel Boydağ, yanlarında ikişer kişi ile görevli olarak Isparta'ya gidiyordu. İki profesör ile yüksek lisans ve doktora çalışmalarını yapan üç öğrenci ve bir doçent kazada yaşamlarını yitirdi. Altı bilim adamı 2 yıl önce başlatılan ve DPT tarafından desteklenen "Türk Hızlandırıcı Merkezi Teknik Tasarımı Ve Test Laboratuvarları'' projesinde görevliydi. Daha önce Ankara ve Bolu'da 3 çalıştay yapan bilim adamları, Süleyman Demirel Üniversitesi'nde gerçekleştirilecek 4. çalıştaya katılmak üzere yola çıkmıştı.

NOBELLİK ÇALIŞMA...
Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesi 59 yaşındaki Engin Arık'ın, uzmanlık alanı deneysel yüksek enerji fiziği yani parçacık fiziği idi. Arık, nükleer enerji santrallerinde uranyum yerine toryumla ilgili çalışmalar yapan ve 33 ülkenin katıldığı İsviçre'deki Avrupa Uluslararası Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) yürütülen Atlas Projesi'nde çalışan iki Türk grubundan birinin de lideriydi. Çalışmaları için "Nobel alacak kadar önemli " yorumu yapılan Prof. Arık'ın, geçen hafta Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kurulu'nun toplantısında TÜBA ödülü için aday gösterilmesine karar verilmişti. Araştırma görevlisi Berkol Doğan ile yüksek lisans öğrencisi Engin Abat da çakılan uçakta bulunuyordu.

UZMANLIĞI PARÇACIK FİZİĞİYDİ
Acı kazada yine sayılı fizikçilerden Doğuş Üniversitesi Fizik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şenel Fatma Boydağ ile Doç.Dr. İskender Hikmet ve Boğaziçi Üniversitesi'nde biomedikal programında doktorasını yapan Doğuş Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olarak çalışan Mustafa Fidan da hayatını kaybetti. Kazada yaşamını yitiren Doğuş Üniversitesi Fen Bilimleri Başkanı Prof. Dr. Şenel Boydağ, 7 yıldır aynı üniversitede görev yapıyordu. 60 yaşındaki Boydağ, evli bir çocuk annesiydi. Acı haber üzerine, Boğaziçi ve Doğuş üniversitelerinde öğrenciler ve öğretim üyeleri ise gözyaşlarına boğuldu.

Arık'ın görev yaptığı CERN Avrupa'nın yüz akı
AVRUPA Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), İsviçre'nin Cenevre kenti ve Fransa sınırının kesiştiği bölgede 12 Avrupa ülkesinin (Belçika, Almanya, Fransa, Danimarka, Hollanda, İngiltere, İsveç, İsviçre, İtalya, Norveç, Yugoslavya ve Yunanistan) işbirliğiyle 1954 yılında kuruldu. Avrupa'nın bilim alanında Rusya ve ABD ile liderlik mücadelesini yürüttüğü laboratuvar olan CERN'de Atlas ve CMS adlı, iki apartman boyutunda dev detektörler yer alıyor. Uçak kazasında hayatını kaybeden Prof. Engin Arık, CERN'de maddenin temel yapısının incelendiği Atlas Deneyi Projesi'nde çalışıyordu. Bu projeye Ankara ve Boğaziçi üniversiteleri "gözlemci" statüde katılıyor. Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Semiz "Atlas deneyinin asıl amacı maddenin temel yapısının incelenmesi. Bu çalışma sonunda elde edilecek veriler güvenli nükleer enerji, maddeyi enerjiye dönüştürme, askeri ve tıbbi alanda kullanılabilir" diye konuştu.

İşte kazada ölen diğer fizikçiler
PROF. Dr. Engin Arık ile birlikte yaşamını yitiren araştırma görevlisi ve doktora öğrencisi Özgen Berkol Doğan 27 yaşındaydı. Doğan, Robert Koleji bitirdikten sonra lisans ve yüksek lisansını Boğaziçi'nde yaptı. Doğan, 2006'dan bu yana doktora öğrencisi olarak Arık ile çalışıyordu.

* 28 yaşında ölen yüksek lisans öğrencisi Engin Abat Eskişehir Anadolu Üniversitesi fizik bölümü mezunuydu ve Boğaziçi'nde Engin Arık'ın öğrencisi olarak yüksek lisans yapıyordu.

* DOĞUŞ Üniversitesi'nden Doç. Dr. İskender Hikmet (43) Fransa'da Joseph Fourier Üniversitesi'nden mezun oldu. Aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamladı. Evli ve üç çocuk babası Hikmet, 10 yıldır Doğuş Üniversitesi'ndeydi.

* DOĞUŞ Üniversitesi araştırma görevlisi Hacettepe Üniversitesi mezunu 29 yaşındaki Mustafa Fidan da aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi'nde Biyomedikal Mühendisliği'nde doktora yapıyordu.

Sabah