Tarih Sevenlere 


KISACA
ESKİ YERLEŞİM
ALANLARI

Okumak İçin

 


A D A D A
PSİDİA'DA ANTİK BİR KENT
Arkeolog 
Dr. Mustafa BÜYÜKKOLANCI

Isparta - Sütçüler

Okumak İçin

 

 

 

 
 

Isparta Gezi Rehberi 2014 pdf

 

 Doğa Sevenlere 

ISPARTA İL MERKEZİ

Davraz Kayak Merkezi

Şehir Merkezinden Davraz Dağı Şehir Merkezinden Davraz Dağı
Davrazın dorukları ve aşağıda kızakla kayan çocuklar Davrazın dorukları
Başında yazması şalvarıyla kayağa hazırlanan köylü kızlar
Kayak Merkezinin tepesinden Eğirdir Gölünün görünümü Yeni başlayanlar için Yeşil Pist İyi bilenler için Kırmızı Pist
Kardan heykeller Kardan heykeller Kardan heykeller Kardan heykeller

Davraz Kayak Merkezi 2637 m. doruk yüksekliği, doğal dokunun yumuşaklığı, ve mükemmel kar kalitesi ile yeni başlayan kayakçılara tehlikesiz rotalar, profesyonellere ise gönüllerince kayabilecekleri 4 km.ye ulaşan benzersiz parkurlar sunmaktadır.
Saatte 1000 kişi taşıyabilen, 1670 m.den başlayıp 1958 m.ye, 1211 m. uzunlukta çıkaran telesiyej ile doyumsuz Eğirdir Gölü görüntüsünü izleyebilirsiniz.  8 dakikada ulaşılan dağ evi kafeteryasında dinlendikten sonra, Kuzey disiplini, Alp disiplini, Tur kayağı, Snowboard, Dağcılık, Botanik gözlemcilik ya da Trekking etkinliklerinden dilediğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kayak merkezi Isparta il merkezine 26 km., Eğirdir ilçesine 30 km. dir. Kayak merkezinde bulunan konaklama tesislerinin yanı sıra il merkezinde ve Eğirdir ilçesinde bulunan 600 yatak kapasiteli otellerden yararlanılabilir.

 


Gölcük Krater Gölü Milli Parkı

Gölcük Isparta Gölcük Isparta Gölcük Isparta Gölcük Isparta Gölcük Isparta

Isparta'ya 12 km uzaklıkta, sönmüş yanardağ kraterinde bulunmaktadır. Gölün büyüklüğü yaklaşık 3000 m2 dir. Çevresi ağaçlarla kaplı göl sahili, piknik, trekking, jogging ve benzer etkinlikler için elverişlidir. Göle yakın bir restoran hizmet vermektedir.

 


Milas Piknik ve Mesire Yeri

Milas Isparta Milas Isparta Milas Isparta
Milas Isparta Milas Isparta Milas Isparta

Isparta'ya 11 km. uzaklıkta Gölcüğün eteklerinde, yemyeşil ağaçları ve akan suyuyla yeşil alanlarında gerginliğinizi atabileceğiniz ve yüksek oranda oksijen alabileceğiniz dinlenme ve piknik alanı.


Ayazma Mesireliği

Ayazma Mesireliği Ayazma Mesireliği Ayazma Mesireliği
Ayazma Mesireliği Ayazma Mesireliği Ayazma Mesireliği
Ayazma Mesireliği Ayazma Mesireliği Ayazma Mesireliği Ayazma Mesireliği

Isparta şehir merkezinde Halıkent Mahallesi'nin yanı başında dağın eteklerindedir. Buz gibi akan suyu, yeşil alanları, yüzyıllık kestane ağaçları ve havuzlarıyla piknik için ideal bir alan.


Gökçay

Gökçay Isparta Gökçay Isparta
Türk Tarih Yolu Türk Tarih Yolu Otağ Çadırı Otağ Çadırı
Gökçay Isparta Gökçay Isparta Gökçay Isparta Gökçay Isparta
Gökçay Isparta Gökçay Isparta Gökçay Isparta Gökçay Amfi Tiyatro

Isparta şehir merkezinde Huzur Evinin karşısındadır. Tarihe yön vermiş Türk büyüklerinin, bilim adamları ve halk ozanlarının yer aldığı Türk Tarih Yolu, otağ çadırı, yörük çadırları, köşkleri, yeşil alanları, havuzları, sandal gezisi yapılabilen göleti ile gezip, yeşil alanlarında piknik yapabileceğiniz ve dinlenebileceğiniz bir yer.


Çayboyu

Çayboyu Isparta Çayboyu Isparta Çayboyu Isparta
Çayboyu Isparta Çayboyu Anıt Çınar Çayboyu Anıt Çınarın İçi Çayboyu Isparta

Isparta şehir merkezindedir. Cumhuriyet'in ilk yıllarının en gözde caddesidir. Isparta Belediye Başkanı Sn. Yusuf Ziya GÜNAYDIN tarafından yeniden düzenlenmiş ve kullanıma sunulmuştur. Bisiklet yolu, yürüyüş yolu, çay içerisine inerek suda yürüyebileceğiniz alanları, içi boş göğe yükselen anıt çınar ağacı ve oturabileceğiniz kafeleri ile gerginliğinizi atacağınız bir yer.

 

EĞİRDİR


Eğirdir Gezi Rehberi 2016 pdfSÜTÇÜLER

Yazılı Kanyon - Çandır

Sütçüler'e 10 km uzaklıktaki Çandır'da bulunan Yazılı Kanyon, herkesin rahatlıkla ve keyifle yürüyeceği, yürüdükçe sevilen, köprülerle kesilen bir doğal oluşum. Kanyon'un derinliği 100 ile 400 m arasında değişiyor. Ülkemizdeki en güzel yürüyüş parkurlarından birinin bulunduğu bir Tabiat Parkı aynı zamanda. Bu yolda kızılağaçların, saçlı meşelerin, deli zeytinlerin, defnelerin, mersinlerin yanı sıra ilerlerken, aşağıda akan Göksu size eşlik ediyor. Karşılaşacağınız kaya yazıtı, kanyona da adını veriyor. Yol yapımı sırasında bir bölümü tahrip olmuş ama, üzerindeki şiirde köle olarak doğup ünlü bir filozof olarak ölen Epiktetos'tan söz ediliyor ve şöyle başlıyor: " Ey yolcu, yol hazırlığını yap ve koyul yola; şunu bilerek: Yalnızca benliğinde özgür olan kişidir özgür insan / Kendi doğasındadır özgürlüğün ölçüsü, / Ve kararında içtense, / Yüreğindeyse dürüstlüğü, işte bunlar asil yapar kişiyi / Ve bunlarla yücelir insan, hatalarla değil."
Beklenmedik biçimde, bir hayat felsefesi olarak karşınıza çıkan bu dizeleri okuduktan sonra kırk beş dakikalık bir yürüyüşün ardından yemyeşil bir açıklığa varıyorsunuz. İsteyen kayaların içinde oluşan havuzların buz gibi sularına kendini bırakıyor, isteyen çimenlerin kokusuyla uyuyor, isteyen de yüzyılları devirdiği halde hala ayakta duran anıt çınarların görkemli dallarına tırmanıyor.
Çadır kuran grupları sık sık ağırlayan 600 hektarlık bu Tabiat Parkı, antik çağın efsanevi Kral Yolu'nun geçtiği yerlerden biri. St. Paul'un Perge'den Psidia Antiokheia'sına giderken buradan geçişi de, kanyonu Hıristiyanlarca dinsel değeri olan bir yere dönüştürüyor.
Kanyon girişindeki alabalık lokantaları yemek için iyi bir seçenek. Hele taze bir salatanın yanında fırında pişen kaşarlı alabalığın tadına doyum olmuyor.


SÜTÇÜLER

Tota Yaylası Ve İçmeleri

Tota Yaylası ve İçmeleri Tota Yaylası ve İçmeleri Tota Yaylası ve İçmeleri
Tota Yaylası ve İçmeleri Tota Yaylası ve İçmeleri Tota Yaylası ve İçmeleri

Isparta Sütçüler ilçesi, Kasımlar yolu üzerinde, orman içindedir. Ağustosun yakıcı sıcağında akan suda elinizi bir dakikadan fazla tutamazsınız. Soğuk suyun karpuzları çatlattığı söylenmektedir. Bol oksijeni ve sessizliğiyle huzur bulacağınız bir dinlenme yeridir. Çıkan suyun mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelmesi nedeniyle yaz aylarında gelenlerce çadır kurulmaktadır. Yakın köylerden gereksinimler sağlanabilir.


Olanaklarımız ölçüsünde ilçelere gidilerek, sayfaya eklenecektir.