Yönbul - Orienteering         

 
<<Önceki

Sonraki>>

Türleri

Foot Orienteering

Koşarak ya da yürüyerek yapılan bir spordur. En yaygın orienteering türüdür. Tabanvay orienteering'i de diyebiliriz.

En çok uygulanan foot orienteering türleri aşağıdaki gibidir;

Standart

Belirli sayıdaki hedef belirtilen sırayla en kısa sürede bulunmaya çalışılır.

Koridor(Norveç)

Haritanın bazı alanları silinir, sadece noktaların etrafı ve noktalar arası doğrusal hatlar kalır. Bu teknik alan küçükse ve çok nokta varsa oldukça faydalıdır. Noktalar belirtilen sırayla ziyaret edilmelidir.

Hafıza(Memory)

Bu, Norveç'e çok benzeyen bir çeşittir. Tek fark katılımcının haritası yoktur. Katılımcı noktaların yerini hatırlayarak bulmalıdır.

Büyük Çember

Haritada eksik yoktur fakat çemberler daha büyüktür. Diğerlerinin aksine hedefler çemberin merkezinde değildir. Çember içinde belirtilen yüzey şeklinden birden fazla bulunur.

Kontrol kartındaki ayrıntılar yardımıyla hedefler sırasıyla bulunur.

Çizgi (Line)

Haritada noktaların yeri daire içine alınmaz. Katılımcılar harita üzerine çizilmiş hattı takip ederek bu hat üzerindeki noktaları bularak toplu iğne yardımıyla haritaya noktaların yerini işaretler. Milimetrik sapmalar katılımcıya puan kaybettirir.

Değişmiş Harita (Modified Map)

Harita üzerindeki bazı elemanlar çıkartılabilir. Örneğin sadece eşyükselti eğrisi olan bir harita katılımcıların eşyükselti okuma kabiliyetlerini artırır. Haritanın renkleri silinmiş, insan yapımı yapılar ve bitki örtüsü taramaları kaldırılmıştır.

Yıldız (Star)

Yeni başlayan için tavsiye edilen bu yöntemde her nokta için ayrı bir harita vardır. Katılımcı bir harita seçer, noktayı bulur, başka bir harita için başlangıç noktasına döner.

Skor (Score)

En çok puanı toplama esasına göre yapılır. Yeni başlayanların katıldığı yarışlar için tavsiye edilir. Her noktanın bir değeri vardır. Zaman önceden belirlenmiştir. Bu zamanı aşanlar ceza puanı alırlar.

Relay (Bayrak Yarışı) Orienteering

Bayrak yarışı şeklinde yapılır. Ekipler halinde yarışılır. Ekibin her elemanı araziye sıra ile çıkar ve kendine ayrılmış noktaları bulmaya çalışır.

Show

Yaklaşık 200x200 m2'lik bir alanda bir çalı fidanının ve hatta tek tek ağaçların bile göründüğü 1/500 ölçekli bir harita kullanılır. Yüksek karar verme gücü de gerektiren yarışta aynı anda start alan rakipler nedeniyle stresi oldukça yoğun yaşanabiliyor. ( Turkcell/Hazırkart'ın Temmuz ayında düzenlediği "Free Challenge 2003" macera yarışında gerçekleştirilmiştir.)

Vampir

Yarışmanın bilindik kuralları yanında yarışmacılar birbirlerini boyalı suyla ıslatmaya çalışır. Üzerinde boya olan yarışmacı elenir. Özellikle sıcak havalardaki antrenmanlarda serinletici etkisiyle tercih edilir. Yurdumuzda ilk defa İstanbul Orienteering Grubu tarafından İstanbul-Büyükbent bölgesinde türetilmiş ve uygulanmıştır.

Obez

Kavramsal olarak tarafımdan türetilmiş ve üniversite öğrencilik yıllarımı birlikte geçirdiğim tüm dostlarıma adanmıştır.

Hedefler fenerlerle belirtilecek, fenerlerin altında uygun sırayla lezzetli, bol kalori içeren, gıda ürünleri konacaktır. Her yarışmacının, sırasıyla hedeflerde kendilerine ayrılan miktarlardaki gıda ürünlerini tüketerek menüyü tamamlaması istenecektir. Obezlik esas olduğundan düz ve dar bir alanda yapılmalıdır. Parkur uzunluğu mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır.

Örnek bir parkur;
Sırasıyla, Ordöv, döner, kanepeler, börek, ayran, sütlü tatlılar, şuruplu tatlılar, meyveler ve su. Hedeflerdeki ürünlerin miktarları organizatör tarafından belirlenmelidir.

Park Orienteering

Doğal alanlarda özellikle de ormanlık alanlarda yapılan Orienteering izlenebilecek bir spor olmadığı için TV'den naklen yayınlanamıyor. Ancak başlangıç ve bitiş ortamının çekimi yapılabiliyor. Bu yüzden orienteeringi ve buna bağlı endüstriyi geliştirmek, orienteeringi Olimpiyatlara taşımaya çalışanlar park-orienteering'i icat etmişler. Bu yarışlar çoğu zaman şehrin ortasında bir parkta yapılıyor ve bu sayede rahatça çekim yapılabiliyor. Park-Orienteering geniş halk kitlelerine bu sporu sevdirme amacı ile de yapılıyor. Çevresinde ormanlık alanı olmayan metropoller için ideal olabiliyor. 

 

 

Ski (Kar Kayağı İle) Orienteering

Genelde tur kayağı ile yapılmaktadır. Ağır kış şartlarına dayanıklılık ve yön bulma zekası gerektirir. İki elde kayak batonları olduğu için harita ve pusula bir düzenekle göğse takılır. Yarışmacı bu düzenek sayesinde haritayı ve pusulayı daha rahat kullanabilir.

Mountain Bike(Dağ Bisikleti İle) Orienteering

Hem bu sporu hem de dağ bisikletini sevenler için güzel bir spordur. Eğimli arazide bisiklet sürebilme ve yön bulma zekası gerektirir. Harita ve pusula gidona takılabiliyor.


Trail(Engeliler İçin) Orienteering

Tekerlekli sandalye kullanılarak yapılan bir spordur. Fazla engebeli olmayan bir arazide yön bulma zekası gerektirir.

Art (Sanatsal) Orienteering

Kavramsal olarak Süleyman Demirel Üniversitesi Basın, Yayım ve Halkla İlişkiler Şubesi Okutmanı, Sayın Ressam Fatma Nilhan Bilgiç tarafından türetilmiştir. İlk defa aynı üniversitenin her yıl Mayıs ayında yapılan 2004 yılı Bahar Şenliği programında uygulanacaktır. 
Kampus alanındaki hedeflerde fener yerine resim, heykel grafik vb. sanat eserleri kullanılacak, yarışmacılardan sanat eserlerini betimlemeleri, eserin ya da eser üreticisinin adını hatırlamaları istenecektir.

Ship (Gemi) Orienteering

Yurdumuzda ilk defa 2003 yılında İstanbul Orienteering Grubu tarafından İstanbul'da yapılmıştır. Gemi içerisinde yapılır. Ayrıntıları için İOG Başkanı Alex Kalenderoğlu'ndan bilgi alınabilir.

Su Altı Orienteering

Aletli ya da serbest dalış teknikleri ile yapılmaktadır. Özellikle haritalandırma süreci oldukça güçtür.


<<Önceki

Yukarı

Sonraki>>

Yazara E-posta

                                                              © Isparta Kent Kılavuzu