Isparta'nın Doruklarında         

 
<<Önceki

Sonraki>>

 

HER ETKİNLİKTE YANIMIZDA OLMASI GEREKEN GEREÇLER:

 1. Hava ve arazi koşullarına uygun giysi

 2. Sırt çantası

 3. Matara/termos

 4. Yağmurluk

 5. Etkinliğin amacına uygun ayakkabı/bot/sandalet

 6. Mevsime göre şapka/bere/bandana

 7. Islanmaz ambalajda kibrit/çakmak

 8. Fener

 9. İlk yardım çantası (etkinliğin büyüklüğüne göre içeriği değişir)

 10. Kask

ETKİNLİĞİN SÜRESİNE, MEVSİME, ARAZİ KOŞULLARINA ve İSTEĞE BAĞLI OLARAK ALINABİLECEK GEREÇLER

 1. Yedek çamaşır

 2. Ölçme ve yön bulma gereçleri ( harita, pusula, altimetre, barometre, gps)

 3. Ocak (yedek yakıtı ile birlikte) ve mutfak takımları

 4. Güneş gözlüğü

 5. Tuvalet ve temizlik gereçleri

 6. Güneş ve kar yanıkları için koruma kremi

 7. Teknik tırmanış gereçleri (ipler, güvenlik kemerleri, sikkeler karabinalar, friendler, takozlar, sekizliler, makaralar, çekiç, kazma)

 8. Çakı

 9. Baton

 10. Çadır

 11. Not defteri-kalem

 12. Fotoğraf makinası

 13. Çadır, uyku tulumu, çanta ve giysiler için onarım takımı

 14. Uyku tulumu

 15. Mat(Isı yalıtımı için uyku tulumunun üstüne serdiğimiz gereç)

AYAKKABILAR

Dağcılık sporunda kullanacağınız ayakkabılar tüm gereçler içinde yaşamsal önemi olan gereçlerdendir. Ayakkabı seçimi yaparken ürünün derisine, dikiliş yöntemine, tabanına, malzemesine bakınız ve amacınıza uygun olup olmadığına karar veriniz. Ayakkabının bazı parçaları:
1. Tabanlar: Ayakkabınızın kullanım amacına bağlı olarak yumuşak ya da sert tabanlı bir tür seçmelisiniz. Eski sporcular çiviyle tutturulmuş gerçek köseleden yapma ısıyı asla koruyamayan çok ağır botlar kullanırlardı. İtalyan rehber Vitale Brammani bu sorunu çözmek amacıyla yeni bir taban geliştirdi ve adını da kendi ad ve soyadından esinlenerek vibram koydu. Bu tabanın özelliği –55/+55 sıcaklık aralığında biçiminin bozulmamasıdır. Yani çok soğukta sertleşmez, çok sıcakta eğilip bükülmez. Kaygan ve buzlu yerlerde kaymama özelliği bulunan vibram tipi tabanların dışında bilinen en yaygın taban markası skywalk’ tur. İç taban ve alt taban arasında çarpma emici özelliğe sahip daha yumuşak bir taban bulunur. Su sızmasını azaltmak için mümkün olduğunca az dikişli üretilirler. Ancak eski bir dikiş yöntemi vardır ki işini iyi bilen biri tarafından yapılırsa mayınlarda bile etkili olduğu kanıtlanmıştır. İşlem şu şekildedir: su geçirmemesi için vaxlanan kalın iplik önce iç tabana sonra da kalın deri yada sentetik orta tabana dikey olarak dikilir. Bu yöntemle dikilmiş ayakkabıların çok sağlam oldukları söyleniyor. Genellikle ayakları çarpmalardan korumak için topuk ve burun bölümleri derinin altından sert plastik ya da benzeri malzemelerle desteklenmiştir.
2. Bantlar: Ön ve yanlara çarşak koruyucu bantları takılarak çarşaklarla yıpranması önlenmiştir.
3. Gövde: Solunum yapabilme ve su geçirmeme özelliği için bütünüyle deri veya nubuktan üretilmiş olmalı ve kranpon takma düzeneklerine sahip olmalıdır . Bilinen bazı gövde malzemeleri:
Ham deri: Genellikle ayakkabı gövdesinin güçlendirilmesinde kullanılır. Kalınlığı azaldıkça biçime gireceğinden belli bir miktar inceltilir ve ayakkabının iskeletini oluşturur. Genellikle cordura tipi bir maddeyle birlikte kullanılır.
Süet: Derinin, üzerindeki tüy izlerinin varlığıyla tanınan en üst tabakasıdır. Yumuşak olmasının yanı sıra üzerinde kolay iz bırakılması bir diğer özelliğidir.
Nubuk: Derinin üst bölümünde bulunan süetin parlatılması işlemine nubuk denir ve bu işlemden geçmiş derilerin adı da buradan gelir. Dış malzeme olarak kullanıldığı gibi iç tarafta güçlendirici olarak da kullanılan ve çok zor aşınan nubuğun en kötü özelliği suya dayanıksız olmasıdır.
Polyamid: Naylon adı altında kullanılan çok ince sentetik ipliğe polyamid denir. En ince olanın 450 metresi 0.05 gr ağırlığındadır. Bir trekking ayakkabısında kullanılan en sağlam ipliğin ise 450 metresinin yalnızca 25 gram gelmesi malzemenin ne kadar kullanışlı olduğunun göstergesidir.
Cordura: Cordura çok sık dokunmuş ve dolayısıyla suya karşı daha dayanıklı bir polyamid. Çoğu marka tarafından kopya edilen cordura bu tarz sentetik kumaşların tümü için kullanılan bir terim haline gelmiştir. Dağ ayakkabılarında deri ve cordura ikilisinin çok başarılı olduğu pek çok marka ayakkabıda kanıtlanmıştır. Su geçirmezlik için uygun bir malzemedir.
Gore-tex: Cordura gibi adı malzemenin kendisiyle özdeşleşmiş bir marka daha. Gore-tex su geçirmeyen ve aynı zamanda nefes alabilen sentetik gözenekli bir kumaş. Özellikle dış giyimde en iyi başarımı yakalayan marka ayakkabıda da yeğlenmektedir. Ancak “karda kullanıldığında gözeneklerden geçemeyip ayakkabının üstünde ve katlama yerlerinde biriken kar ve kar suyu ayağın sürekli soğuk kalmasına neden oluyor” şeklinde yakınmalarda duyulmuştur.
Sympatex: Gore-tex gibi nefes alan, su geçirmez, sentetik bir dokudur ama gore-tex gibi gözenekli olmadığından buharın dışarı çıkması tamamen hidrofil (suya ilişkin) bir olaya bağlıdır. Bu yüzden her ayakkabıda aynı başarımı göstermez. Ayakkabıya yüksek derecede esneklik ve sağlamlık kazandırır.
Tecnidry: Tecnica firması tarafından geliştirilen sympatex benzeri sentetik bir kumaş. Boynuz kulağı geçer sözünü doğrulayan tecnidry, çoğu zaman sympatex’ten daha iyi sonuç veriyor. Ayrıca su geçirmez özelliği bir yıl garantili.
Cambrelle: Sentetik olmayan ipliklerden dokunmuş bir tür astar. Geniş ve çapraz örgüyle dokunduğundan yumuşak olması ayakkabılarda yeğlenmesini sağlıyor. Suyu hemen emmesi ve hızlı kuruması açısından sentetik olmayan bir çözüm arayanlar için iyi bir seçenek olabilir. Su geçirmezlik ve nefes alabilme özelliklerine sahip değil.
Plastik: Genellikle kış etkinliklerinde kullanılan ayakkabıların dış kısmı plastikten imal edilir. İç kısmı ise dolgulu yapay deri, kumaş cordura gibi malzemelerden yapılır ve ayak ısısını koruyacak özelliktedir.
4 . İniş bantları: İnişlerde parmakların ayakkabının ucuna değmemesi için bileğin önünde bulunan iniş bantlarına sahip olmalıdır .
5. Bağlama kancaları: Ayakkabının kolayca giyilip/çıkarılabilmesi için bağcık bağlama yerlerinin yarı açık kancalardan yapılmış olmalıdır.
Not : Ayakkabılar her etkinlikten sonra temizlenmeli içlerine kağıt veya bez doldurularak biçimlerinin bozulmamasına özen gösterilmelidir . Kesinlikle herhangi bir ısı kaynağı aracılığı ile ıslak / nemli ayakkabılarınızı kurutmayınız. Sadece içine gazete kağıtları yerleştirerek normal oda koşullarında kurumaya bırakınız.

ÇADIRLAR

Çadır : Her türlü hava koşullarında ( rüzgar, yağmur, kar, tipi vs.) Kullanıcıyı korumak ve barınma sağlamak amacıyla genellikle dış tentesi naylondan yapılan su ve hava geçirmeyen, iç tentesi hava geçiren su damlalarını geçirmeyen bir malzemedir.
Çadır çeşitleri: Çadırlar yapılışlarına göre 4 çeşittir.
1. Dome
2. Tünel
3. Üçgen (köşeli)
4. Geodesic (parçalı kubbe)
Kullanılışlarına göre: Çadırlar. Kullanılış aylarına göre 5’e ayrılır.
1 mevsimlik (yazlık çadır)
2 mevsimlik (yaz – sonbahar)
3 mevsimlik (yaz –sonbahar-ilkbahar)
4 mevsimlik (yaz-sonbahar-ilkbahar-kış)
5 mevsimlik (yaz –sonbahar-ilkbahar-kış-yüksek irtifa)
Pollerine (direk) göre: İki çeşittir. Alüminyum ve fiberglass
Pol sayısı : 2-3-4-5-6 ve ½ pollu veya alüminyumlu olabilir.
Yapılarına göre : Çadırlar yapılarına göre 1 veya 2 kapılı olabilir.
Kapsamlarına göre:
1–2 kişilik etkinlik çadırı
3-4 kişilik kamp çadırı
5-6-7-8 kişilik vs. kapsamlı ana kamp çadırı olarak çeşitli büyüklükte olabilirler .

Çadırların Yapım Özellikleri

 1. Su geçirmez dış tente.

 2. Soluyabilen iç tente.

 3. İç ve dış tente arası yalıtım bölgesi.

 4. Su geçirmeyen taban.

 5. Bağlama-gerdirme ipleri.

 6. Çadır içi cepleri.

 7. Bazı çadırlarda fener asma yeri.

 8. Kapı. ( bazı tür çadırlarda iki adet )
   

Çadır Türleri

Çadırın Kurulması Ve Çevre Düzeni

Çadır yeri seçimi:
1. Çadırlar doğrudan ağaç altlarına kurulmamalıdır .
( a ) yağmur yağdıktan sonra ağaçtaki damlalar uzun süre düşmeye devam eder . Çadır güneş göremeyeceği için kuruması uzun zaman alır .
( b ) fırtınanın etkisiyle dallar kırılabilir çadıra ve kullanıcıya zarar verebilir .
Çadırın kurulması:
1 . Çadırın kurulacağı alan temizlenmelidir . Çadırın tabanını delebilecek sivri uçlu nesneler çıkarılmalıdır .
2 . Dağ ve vadi rüzgarları esiş yönü hesaplandıktan sonra tabanlık yere serilmelidir .
3 . Çadır tabanlığın üzerine serildikten sonra rüzgar üstü bölgesindeki köşelerden yere çivilerle sabitlenmelidir .
Not: Rüzgar hızı yüksek ise çadırın rüzgar altı tarafındaki kapısı açılıp içine sırt çantaları konulduktan sonra kapısı kapatılmalıdır .
4 . Çadır sabitleme köşeleri gerdirildikten sonra (çadırın içinde kırışıklık olmamalıdır) sabitleme çivileriyle yere sabitlenmelidir .
5 . İyi gerdirilmiş bir çadırda dış tente iç tenteye temas etmemelidir.
Çadırın iç düzeni :
Bazı çadırlarda bir, bazı çadırlarda iki yüklük vardır . Çadırların iç düzeni yüklerin durumuna ve kullanıcı sayısına göre değişmektedir .
1 . Gereçler iç tenteyle dış tenteyi bir birine yapıştırmamalıdır .
2 . Her gerecin belirli bir yeri olmalıdır .
3 . İstenilen her gereç her koşulda bulunabilmelidir .
4 . Yiyecekler belirli bir bölümde kapalı nesneler ya da kutu içinde olmalıdır .
5 . Giysiler düzenli olarak çadırın bir köşesinde toplanmalıdır gerekirse yastık olarak kullanılabilir .
6 . Ayakkabılar ve sırt çantaları battal boy poşetlerin içinde ağızları kapalı olarak yüklük bölümünde tutulmalıdır .
7 . Teknik gereçler çadırın kenarında uygun bir yerde tutulabilir.
8 . Çadırdan dışarı çıkıldığında çadırın kapıları kesinlikle kapatılmalıdır.
Büyük yükseltilerde çadır ve çevre düzeni

Not:
1. Yazın yüksek dağlarda: Olanak var ise çadırın çevresi taş duvarlarla çevrelenmelidir.
2. Çadırın sabitleme ipleri toprağa girmiyor ise tamamı taşlara bağlanmalıdır .

OCAKLAR

Ocak: Dağcının yemeğini pişirmesi ve gereksinimi olan sıcak sıvıyı alabilmesi için özel üretilmiş, değişik iklim koşullarında yanabilen değişik kuruluşlar tarafından değişik türde ocaklar üretilmiştir.
Ocak yakıtları: Üreticinin el kitabında belirtilmiştir . White gas veya benzin tüm ocaklarda güvenle yanmaktadır.
Ön ısıtma: Ocaklardaki benzininin çiğ yanmasını önlemek için ispirto , aseton vs gibi ön ısıtıcıların ısıtma kabına doldurularak yakılmasıdır. Ön ısı ocağın ısınmasını sağlar. Ön ısıtıcıdaki yakıtın bitmesine yakın benzin yavaşça açılarak ocak alevlendirilir.
Bakım: Etkinliğe gitmeden önce ve döndükten sonra ocak bütünüyle sökülüp temizlenmelidir . Özellikle benzin meme delikleri ve çelik teller (bazı ocaklarda bulunmamaktadır ) temizlenip basınçlı hava tutulmalıdır.
Ocak üreticileri yaygın olarak MSR ve Coleman kuruluşlarıdır.

UYKU TULUMLARI

Geceleyin vücudumuz ürettiğinden daha çok ısı kaybeder. Bu nedenle vücudumuzun etrafını saracak ve vücut ısısını dışarıya göndermeyecek koruyucu bir nesneye ihtiyaç vardır. İşte bu uyku tulumudur.

UYKU TULUMU TÜRLERİ

Uyku tulumu dolgu malzemesine bağlı olarak iki türdür.
1. KAZ TÜYÜ
Kaz ve ördeklerin göğsünden alınan tüylerin özel makinalarla püskürtülerek özel kumaşların içine doldurulmasıyla yapılmaktadır.
Üstünlükleri: Sıcak tutar, sıkıştırılınca az yer kaplar, hafiftir.
Sakıncaları : Pahalıdır, ıslanınca zor kurur

2. ELYAF:
Kimyasal bileşimler sonucu ortaya çıkarılmış değişik alanlarda kullanılan dolgu malzemedir.
Üstünlükleri : kaz tüyünden daha ucuzdur, ıslanınca kolay kurur.
Sakıncaları : fazla yer kaplar,ısıtma özelliği kaz tüyünden daha düşüktür.

UYKU TULUMUNUN KULLANILDIĞI SEZONLAR

KASKLAR

Dağcının başını; taş düşmelerinde, çarpmalarda korumak için polyethelene veya polycarbonete’den yapılmış çarpmalara karşı esneyebilme özelliği sayesinde kolayca kırılmayan güvenlik gerecidir.
Gece yürüyüşlerinde fenerin takılabilmesi için özel parçalar eklenmiştir.
Kaskın içindeki ayarlama bantları sayesinde kullanıcının başının ölçülerine göre ayarlanabilmektedir.
Üzerindeki delikler ısının dışarı çıkmasını kolaylaştıracak şekilde düzenlenmiştir.
Kaskın ayarları yapıldıktan sonra boynun altındaki klipsleri, kullanıcıyı boğmayacak ve kaskın oynamasını önleyecek şekilde sıkmak kullanıcının güvenliği için önemlidir .

BATONLAR

Uygun baton kullanımı üzerimizdeki yükün 1/3’ünü alabilir. Ayakta duran dağcı dirseklerini 90° lik açıyla tuttuğunda elindeki batonların uçları yere değmelidir .

 

 

 

 

 

 

 

 

SIRT ÇANTASI

Etkinlik süresince dağcının kullandığı gereçleri taşımak için değişik türde kumaşlardan yapılmış farklı büyüklükte ve farklı yapıda sırt çantaları vardır. Uygun sırt çantası büyüklüğü kullanıcının boyu ile orantılı olmalıdır. Ör :175 cm. Boyundaki bir dağcı için uygun çanta kapasitesi 75 – 80 lt. olmalıdır. Sırt çantası ayarları kullanıcı tarafından vücut uygunluğuna göre ayarlanmalıdır. Sırt çantası ağırlığı asla omuzlara yüklenmemelidir . Yük bele binmeli omuzlar dengeleyici olmalıdır.

SIRT ÇANTASININ YERLEŞTİRİLMESİ

Sırt çantasını yerleştirilmesi kullanıcıya rahatlık sağlayacağı gibi denge bakımından da önemlidir.
1. Ağır gereçler sırta yakın olmalıdır. Çantanın dışına doğru hafif gereçler gelmelidir.
2. En son kullanılacak gereçler çantaya önce konulmalıdır.
3. Acil kullanımı olan gereçler en üste konulmalıdır .
4. Çantanın içine konacak büyük boy naylon poşetin içine tüm gereçler konulursa yağmur yağınca ıslanmaları önlenmiş olur . Benzin gibi akıcı gereçler çantanın en altında olmalıdır.


<<Önceki

Yukarı

Sonraki>>

 

Yazara e-posta