DAĞ BİSİKLETİ             

 
 

Sonraki>>


Özet [1]

Araştırmanın amacı Isparta ve çevresinde dağ bisikleti sporunun yapılmasını yaygınlaştırmaktır. Dağ bisikleti yapan veya yapmak isteyen arkadaşlara faydalı olmak amacıyla yazıda; dağ bisikletinin tanımı, tarihçesi, tipleri, dağ bisikleti hakkında teknik bilgiler, arazide bisiklete binerken nelere dikkat edeceğimiz ve Isparta merkez ilçedeki bazı dağ bisikleti rotaları hakkında genel bilgiler bulacaksınız. Yazı hazırlanırken deneyimlerimden, internetten, kitaplardan ve diğer kaynaklardan yazarlarına bağlı kalarak yararlandım. Sizlere faydalı olacağı düşüncesiyle yararlandığım tüm kaynakları, yazının sonunda bulabilirsiniz.

Başlarken 

Isparta dağları ve gölleriyle tüm doğa severleri büyülemiştir. Bu büyünün etkileri özellikle doğa sporları ile uğraşanlarda belirgin olarak görülebilir. Örneğin; gelinliğini giydiğinde Davras'a (Dağın adı son yıllarda Davraz adıyla anılmaktadır.) bakarken veya Mayıs ayında, güneş doğarken, sisle kaplı Gölcük'te göçmen üveyik (Streptopelia Turtur) kuşunun sesini işitirken içinizde bir ferahlık hissediyorsanız fena halde büyülenmişsiniz demektir.

İşte dağ bisikleti sporu ile uğraşanlar da kendilerini doğanın büyüsüne kaptırırlar. Kimi zaman rota üzerindeki bir çeşmeden kana kana içilen su, kimi zaman virajı döndüğünüzde önünüzden kalkan keklikler bisikletçilerin (yazımızın bundan sonraki kısmında dağ bisikleti sporunu yapanlara kısaca bisikletçi adını vereceğiz) vazgeçemediği tutkulardır.

Dağ Bisikleti Kavramı

Bisiklet ulaşım aracı olarak kullanılmasının yanında yarış, gezi vb hobiler içinde kullanılmaktadır. Günümüzden yaklaşık otuz yıl önce, California Marin County'de bir grup bisiklet sever için bisikletleriyle tepelerden inmek tutku olmuştu.. Zamanla bisikletlerini dağdan inişe ve dağa çıkışa göre modifiye(değişiklik yapmak) ettiler. Bu ve benzeri çabalar dağ bisikleti(mountain bike) kavramının doğuşuna sebep oldu. Hızla gelişen bu hobi, otuz yılda bir sektör haline gelmiş, yurdumuzda da yarışları yapılmaya başlanmıştır.


[1] Oğuzhan ÖZALTIN, Öğretim Görevlisi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Gelendost Meslek Yüksekokulu, Muhasebe Programı, 32900, Gelendost, ISPARTA.
Tel:0-246-381-42-80, Fax:0-246-381-42-81.

 

Yukarı

Sonraki>>

Yazara E-posta